Fatih Mahallesi, 2. Keskin Sk.No:35, 16140 Osmangazi / Bursa
24 Saat - 7 Gün Hizmet
Page Title BG
Sifonu Çekiyorum Pislikler Gitmiyor?

Başlıklar

Sifonu Çekiyorum Pislikler Gitmiyor?

Tuvaletin olmak zorunda olduğu ev, işyeri, okul, hastane gibi yerlerde sifonun tıkanması oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Tuvalet giderinin tıkandığı durumlarda karşılaşılan sorunlardan en önemlisi kaldırılamayacak kadar kötü kokuların çevreye yayılmasıdır. ‘Sifonu çekiyorum pislikler gitmiyor’ diyorsanız bu sorundan nasıl kurtulabileceğinizi sizler için inceledik.

Çözüm 1; Öncelikli yapılması gerekenler

Öncelikle sifonu bir kez çekin. Eğer klozetteki su taşma ihtimaline sahip gibi görünüyorsa tekrar çekmeyin. Tuvalet gideri tıkanması, klozetteki suyun gider borusundan aşırı yavaş ilerleyip birikmesini sağlayarak klozetin taşmasına neden olabilir. Ufak bir dalgınlığın böylesi ağır sonuçlara neden olmasını istemezsiniz.
Tuvaletler herkesin bildiği gibi mikroorganizmalar bakımından zengin alanlardır. O yüzden tıkanıklığı açmaya çalışmadan önce bileklerinize kadar örtecek uzun ve su geçirmez lastik eldiven giymenizi öneririz. Eldiveninizin olmadığı durumlarda uzun çoraplar da imdadınıza yetişecektir. Ellerinizi güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz duruma geldikten sonra tıkanıklığa neden olan cismi görebiliyorsanız sakince alıp yanınızda bulundurduğunuz bir poşete atınız. Klozet tıkanıklığı elbette kötüdür fakat klozetin taşması durumları daha da kötü hale getirebilir. Etrafın kirlenmemesi için yerlere gazete sermeli ve hazırda bir çekpas bulundurmalısınız. Bu önlemler önemsiz gibi görünse de olası büyüyecek sorunların önüne geçerek size zaman ve hız kazandıracaktır.

Sifonun pislikleri götürmediği durumlarda taharet musluğu ve sifon musluğunun kesinlikle açık olmaması gerekir. Bu yerlerden gelebilecek su akıntısının taşkına neden olabileceğini unutmamakta fayda var. Klozet içinde birikmiş su olduğu takdirde olası problemlere karşılık bu suyun boşaltılması önerilir. Maşrapa ya da hortum işinizi görecektir.

 

Çözüm 2 : Bulaşık Deterjanı ve Sıcak Su Yöntemi

‘Sifonu çekiyorum pislikler gitmiyor’ diyorsanız bu pratik yöntem işinize yarayabilir. Mutfağınızdaki bulaşık deterjanını bolca klozete dökün. Klozetten taşmayacak seviyede sıcak suyu hazırda bulundurun. Su çok sıcak ya da çok ılık olmamalı. Haddinden fazla sıcak su porselen klozetinizi çatlatabilir. Sıcak suyu olabildiğince yakından boşaltın. Yüksekten boşaltılan su, suyun soğumasına ve etrafa yayılmasına neden olabilir. Bulaşık deterjanının içeriğindeki kimyasallar, çözücü özelliklerinden dolayı bu işlemde tercih edilmektedir. İşlemden uygun sonuç aldığınız takdirde su yavaşça gidecektir.

Bu yazımızda ‘Sifonu çekiyorum pislikler gitmiyor’ diyenler için pratik çözümler sunmaya çalıştık. Evde uygulayabileceğiniz bu ve bunlara benzer yöntemler bulunmakla birlikte çözüm elde edemediğiniz durumlarda uzman bir tesisatçıdan yardım almanız önerilir.