Fatih Mahallesi, 2. Keskin Sk.No:35, 16140 Osmangazi / Bursa
24 Saat - 7 Gün Hizmet
Page Title BG
Mutfak Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Başlıklar

Mutfak Lavabo Tıkandı Su Gitmiyor

Lavabo tıkanıklığı, evlerde, işyerlerinde ve endüstriyel alanlarda en çok karşılaşan problemlerin başında geliyor. Günlük hayatta mutfak lavabo tıkandı su gitmiyor sorunu ile karşılaşması halinde ilk olarak pompa yardımı ile lavabo ağzına basınç uygulayarak denebilirsiniz. 

Eğer bu yöntem ile lavabo tıkanıklığı giderilmese artık profesyonel olarak destek alınması gerekir. Lavabo borularında biriken tortular ancak robotik cihaz ve müdahaleler sonucunda açılabilir.

 

Mutfak Lavabo Neden Tıkanır?

Evlerde bulunan mutfak veya banyo lavaboları bazı nedenlerden dolayı tıkanıklar meydan gelebiliyor. Tıkanıklığa neden olan sebepleri şöyle sıralanabilir.

  • Mutfak lavabolarında bulaşıkların yıkanmasında dolayı yemek artıkları tıkanmaların başında geliyor.
  • Mutfak lavabolarına dökülen yağların zamanla tortullaşarak tıkanmalar meydana gelir.
  • Mutfak ve banyo tesisat borularında yapılan eğim hatalarından dolayı oluşan tıkanmalar olarak sıralanmaktadır. 

Banyo lavaboları benzer sebeplerden dolayı tıkanmalarla karşı kaşıya gelinebiliyor.

 

Doğal Yollarla Mutfak Lavabosu Açma

Doğal yollarla lavabo açmak için başvurulan yöntemler genellikle evde bulunan bazı malzemeler etkili oluyor. Bu malzemeler tuz, sirke, karbonat ve mutfak kullanılan diğer ürünlerdir. 

Tuz ve sirke insanların ilk akıllarına gelen yöntem olarak biliniyor. Aynı zamanda bu ürünlerin insan sağlığına herhangi bir zararı da bulunmuyor. Tuz ve sirkenin bir araya gelmesiyle oluşan yumuşatma özelliğinden yararlanılarak mutfak lavabosunun açılmasında kullanılabilir. Bir değer yöntem ise sirke ile karbonatın beraber kullanılmasıdır. 

İki ürün bir araya gelmesiyle oluşan tepkime sonucunda lavabo tıkanıklığına çözüm olabilir. Ancak tıkanıklığa sebep olan cisimlerin daha derinde olması doğal yöntemlerle açılması sonuç vermeyebilir.

Mutfak Lavabo Tıkanmasını Giderme Yolları

Mutfak lavaboları başta olmak tıkanıklık yaşanan alanlarda bu sıkıntının giderilmesi için bazı adımlar bulunuyor. Evde insanların kendi imkanları ile açamadığı lavabo tıkanıklıkları robot cihazların hazırlanması gerekir. 

Tıkanıklığın anlaşılması için gerekli kontroller yapıldıktan sonra lavabo ağız kısmında robot cihaz gidere gönderilir. Robot cihazda bulunan kameralar sayesinde tortullar tespit edilerek eğer parçalanacak durumda ise parçalanıp su ile akmaları sağlanır. Böylece herhangi bir yer kırılmadan sonuç elde edilir.

 

Robotla Tıkanmış Lavabo Açma

Robotik cihazlarla mutfak lavabo açma profesyonel bir yöntem olarak biliniyor. Robot cihazlar en kör noktalarda bile tıkanıklığa sebep olan parçalar tespit edilmektedir. Robot cihazlar sayesinde boru içinde bulunan parçalar ya parçalanır ya da çekip çıkarabilir. Ancak cisim parçalanmayacak kadar bir büyüklükte ise robota takılan aparat ile cisim itilerek lağım çukuruna atılır.

 

Kamera ile Tıkanmış Lavabo Açma

Kamera ile görüntüleme gider açmada kullanılan önemli yöntemlerden birisidir. Tıkanıklığı açan firmaların neredeyse eli ayağı olmaktadır. Kamera sayesinde nasıl bir yol izleneceği ve robot cihazların kullanıp kullanılmayacağına karar verilir. Ayrıca kamera sayesinde robot cihazda hangi aparatın kullanılması için fikir verir. Kamera lavabo tıkanıklığı açıldıktan sonra kullanılarak tam olarak temizlenip temizlenmediği kontrol edilir.